• Aktualności

      • KLASA 2D W FABRYCE ELFÓW

      • Dzieci z klasy 2d 6 grudnia zwiedziły Wielką Fabrykę Elfów w Warszawie, szukały przepisu na pierniczki, rozwiązywały zagadki, wykonywały ćwiczenia ruchowe na dmuchanych domkach, wałkowały ciasto i wyciskały wybrane świąteczne wzory pierników, spotkały Świętego Mikołaja. Uczestniczyły w warsztatach dekorowania bombki choinkowej wg własnego pomysłu.

      • PIECZEMY PIERNICZKI

      • 09.12. 2022r do dzieci z klasy 2d przyszła mama Julii, zapoznała nas z przepisem pieczenia pierników. Świetnie się bawiliśmy ozdabiając je słodkim kolorowym lukrem, posypką i kuleczkami.

      • DZIEŃ ZIEMNIAKA

      • W dniu 28 listopada 2022r. jak co roku w naszej szkole radośnie obchodziliśmy Święto Ziemniaka. Śladem lat ubiegłych klasy 4 - 8 przygotowały poczęstunek  i każdy mógł spróbować różnorodnych ziemniaczanych potraw. Wszystkim dopisywały wyśmienite humory bawiąc się przy lecącej w tle muzyce.
       Ziemniak jako bohater dnia pojawił się również na plakatach, które tworzyli uczniowie na świetlicy i na lekcjach plastyki.

        

       Uczniowie z klasy 1 - 3 Dzień Ziemniaka obchodzili wraz z Rodzicami. Każda klasa przygotowała stoisko z ziemniaczanymi daniami oraz jesienny kosz z darami jesieni. Podczas ,,ziemniaczanej imprezy” każda klasa zaprezentowała piosenkę, w której ziemniak stanowił motyw przewodni oraz odbył się pokaz mody.

       Dzieci wraz Rodzicami dzielnie rywalizowali w konkursach sportowych  m.in. obieranie ziemniaków na czas, rzucali nimi do celu, biegali z ziemniakiem na łyżce. W między czasie można było próbować smakowitych potraw, nad klasowymi stoiskami  dzielnie czuwali rodzice naszych uczniów.

       Dziękujemy wszystkim Uczniom i Rodzicom za angażowanie się we wszelkie działania związane z Dniem Ziemniaka.

      • KONKURS CZYTELNICZO-PLASTYCZNY „ILUSTRUJĘ WIERSZE WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO – PATRONA SZKOŁY”

      • W 2022 r. przypada 125 rocznica urodzin i 60 rocznica śmierci patrona naszej szkoły – Władysława Broniewskiego.

       W 2023 r. będziemy obchodzić 65 rocznicę powstania szkoły.

       Z tej okazji nauczyciele biblioteki oraz nauczyciel plastyki ogłaszają konkurs czytelniczo-plastyczny na zilustrowanie jednego wiersza Władysława Broniewskiego.

       Regulamin konkursu, krótki życiorys poety oraz teksty wybranych wierszy znajdują się na stronie internetowej w zakładce Biblioteka.

      • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      • 25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu uczniowie przynieśli swoje ulubione pluszaki, rysowali ich portrety.

       W ramach obchodów tego wyjątkowego święta wychowankowie wzięli udział w dwóch akcjach charytatywnych – ogólnopolskiej zbiórce darów dla dzieci przebywających w szpitalach zorganizowanej przez Fundację Mam Marzenie oraz zbiórce używanych maskotek dla OSP i PSP zorganizowanej przez Stowarzyszenie Patrz Sercem.

       Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc.

       Organizatorzy akcji: koordynatorzy szkolnego wolontariatu

      • LAS W SZKLE

      • Klasy 4a i 4b uczestniczyły w warsztatach z tworzenia lasu w szkle, organizowanych przez Centrum artystyczne Warszawa – Sztukarnia. Była to niecodzienna okazja do własnoręcznego stworzenia ekosystemu w szkle.

       Po za tym uczniowie zapoznali się z tym jak funkcjonują rośliny oraz jak należy o nie dbać, co to jest proces fotosyntezy i jak działa ekosystem.

       Było to niepowtarzalne doświadczenie! Wszyscy wyszli zadowoleni z efektów swojej pracy, którą zabrali do domu.

      • KUCHNIA MOLEKULARNA

      • W ramach koła chemicznego uczniowie łączą gastronomię z nauką – doświadczają kuchnię molekularną. Termin „kuchnia molekularna” powstał w 1988 roku w efekcie eksperymentów naukowców – fizyka Nicholas Kurti i chemika Herve This – z różnymi sposobami obróbki żywności.

       Skupia się ona na zjawiskach chemicznych i fizycznych, jakie zachodzą podczas obróbki składników potraw. Kucharze zajmujący się kuchnią molekularną zmieniają konsystencję i wygląd dań, z jednoczesnym zachowaniem pierwotnego smaku potrawy. Klasycznym przykładem takiego zabiegu jest, np. kawior z soku pomidorowego otrzymany metodą sferyfikacji.
       Sferyfikacja soków i napojów przy udziale soli wapnia i roztworu alginianu sodu, polega na wytrąceniu osadu.

       A oto efekty pracy uczniów, którzy stworzyli kawior z soku owocowego. W trakcie zajęć został użyty sprzęt pochodzący z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

      • WYCIECZKA DO FABRYKI KRÓWEK

      • W poniedziałek 21.11 klasy 3a i 2d wybray się na wycieczkę do Fabryki Krówek w Grodzisku Mazowieckim. 

       Uczniowie mieli okazję obserwować proces przygotowania cukierków, zobaczyć jak są ręcznie zawijane w etykiety przez Panie z zakładu produkcyjnego. 

       Każdy uczeń zaprojektował własną etykietę kierując się swoją wyobraźnią. 

       Dzieci samodzielnie pasowały cukierki we własne papierki. Na zakończenie wycieczki każdy otrzymał słodki podarunek. 

       To była bardzonudana wyprawa. 

      • WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ

      • Dnia 17.11.2022r klasa 2c i 2d uczestniczyli w wycieczce do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Pruszkowie, dowiedzieli się o odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy, jaką wykonują strażacy, obserwowali przygotowania strażaków do wezwania.

      • TYDZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W SP8

      • Miniony tydzień upłynął pod hasłem Szkoła Pamięta. W dniach 7-10 listopada nasi uczniowie zaangażowali się w szkolne obchody Święta Niepodległości.
       W poniedziałek (7.11) korytarze szkolne oraz drzwi pracowni lekcyjnych zostały przyozdobione pracami plastycznymi dzieci. We wtorek (8.11) wspólnymi siłami wykonaliśmy mapę Polski, która przybrała tego dnia barwy narodowe - każdy uczeń szkoły miał okazję przykleić swoją odrysowaną dłoń i w ten sposób zostać współautorem pracy zbiorowej. Efekt był imponujący!
       W środę odbył się test wiedzy historycznej dot. Dnia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Laureatami zostali:

       I miejsce Aleksandra Siedlecka

       II miejsce Jan Zarański

       III miejsc Blanka Zimak


       Gratulujemy!


       W czwartek (10.11)  ubrani w odświętny strój galowy oraz w barwy narodowe, tradycyjnie o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki Hymnu Państwowego. 

       To był wyjątkowy czas!
       Dziękujemy!

      • Z WIZYTĄ W KAROLINIE

      • 8 listopada, tuż przed uroczystymi obchodami  święta odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klasy 2d i 3a wybrali się do siedziby zespołu ludowego Mazowsze.

       Celem wycieczki było obejrzenie przedstawienia pt. Fantazja polska- polskie tańce narodowe. Dzieci dowiedziały się czym charakteryzują się poszczególne z nich- oberek, mazurek, kujawiak, polonez i krakowiak. Potem miały okazję zobaczyć pokazy w przepięknej oprawie muzycznej wzbogaconej o niezwykły wygląd sceniczny artystów.

       Widowisko wywołało ogromne emocje wśród publiczności.

      • Zmarł nauczyciel naszej szkoły

      • Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że odeszła Pani Tatiana Tijewska, nasz wieloletni nauczyciel historii.

       W imieniu całej społeczności składamy Rodzinie najszczersze wyrazy współczucia.

       Uroczyste pożegnanie śp. Pani Tatiany Tijewskiej odbędzie się 9 listopada 2022, tj. w środę o godzinie 17:00 w sali A w Domu Pogrzebowym na Gąsinie, ulica Południowa 22.

       W związku z tym, że pochówek nastąpi poza granicami kraju, prosimy o nieprzynoszenie kwiatów.
       Osoby, które czują potrzebę uhonorowania śp. Pani Tijewskiej, prosimy o zasilenie skarbony, która będzie stała w sali w dniu pożegnania. Pieniądze zostaną przeznaczone na przewóz oraz pochówek prochów śp. Pani Tijewskiej w miejscu Jej wiecznego spoczynku.

      • ZAJĘCIA PSZCZELE

      • W dniu 3 listopada 2022 roku dzięki uprzejmości Urzędu Miasta uczniowie klas czwartych mieli okazję wziąć udział w zajęciach pszczelich. Pan Tomasz z pruszkowskiej Pasieki w bardzo ciekawy i interesujący sposób, z ogromnym zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy opowiadał o swojej pasji zdradzając wiele ciekawostek z życia pszczół.

        

      • WIZYTA PRZEDSTAWICIELI STRAŻY MIEJSKIEJ W SZKOLE.

      • Temat bezpieczeństwa jest nieustannie poruszany na zajęciach w naszej placówce. W celu uatrakcyjnienia zajęć nasza szkoła organizuje spotkania z ludźmi, którzy dbają o bezpieczeństwo z racji wykonywanego zawodu. W dniu 27.10. po raz kolejny odwiedzili nas pracownicy pruszkowskiej Straży Miejskiej. 

       W spotkaniu uczestniczyli wychowankowie klas młodszych. Poprowadzono pogadankę z dziećmi na temat „Wiem, jak zachować się w kontakcie z osobą nieznajomą” oraz uczniowie brali udział w odgrywaniu scenek na dany temat. 
       Uczniowie utrwalili i usystematyzowali swoje wiadomości dotyczące właściwego postępowania w przypadku kontaktu z osobą nieznajomą, obcą. Uczniowie zaprezentowali wiedzę w zakresie znajomości numerów alarmowych: do Straży Pożarnej, Policji, Pogotowia Ratunkowego, a dzięki spotkaniu wzbogaciły swoją wiedzę o znajomość kolejnego numeru do Straży Miejskiej, jakim jest 986.
        

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 8 w Pruszkowie, ul. Obrońców Pokoju 44
   • 227586893 telefony komórkowe Szkoły: 500 641 804; 500 641 796
   • ul. Obrońców Pokoju 44 05-800 Pruszków Poland
   • W czasie ferii oraz wakacji szkoła jest czynna dla interesantów w godzinach 8:00 - 14:00. W piątki interesantów nie przyjmujemy - jest to dzień wewnętrzny placówki.
  • Logowanie