• Logopeda

• Kamila Sutkowska

• JAK ROZWIJAĆ MOWĘ DZIECKA

• Drodzy Rodzice!

Mowa dziecka w istotny sposób wpływa na całokształt jego rozwoju i powodzenia szkolne, jest jedną z ważniejszych umiejętności, jaką zdobywa dziecko. Sztuka poprawnego mówienia pozwala nawiązywać relacje społeczne, daje możliwość precyzyjnego formułowania myśli, pozwala na wyrażanie własnych sądów, uczuć, upodobań, stanowi ważne narzędzie informacji.

To Państwo- Rodzice jesteście pierwszymi nauczycielami swoich dzieci, stanowicie dla nich wzór, dlatego  niezwykle ważne jest, aby ten prawidłowy rozwój mowy wspierać od najmłodszych lat.

Dziecko, które idzie do pierwszej klasy powinno wymawiać prawidłowo wszystkie głoski, mieć bogate słownictwo dotyczące jego życia, otoczenia, umieć budować poprawne pod względem gramatycznym i logicznym zdania.

• Oto kilka praktycznych porad, jak wspierać rozwój mowy dziecka :

1. Słuchajmy-obserwujmy dziecko i podążajmy za nim.

Nie wyręczajmy dziecka w mówieniu, niech próbuje nam przekazać swoje potrzeby słowami. Nie przerywajmy dziecku, pozwólmy dokończyć wypowiedź, nie pospieszajmy. Starajmy się znaleźć każdego dnia czas na rozmowę. Zadawajmy pytania , na przykład dotyczące przeczytanej bajki, czy wspólnie obejrzanego filmu.

2.Zaobserwuj, czy twoje dziecko prawidłowo reaguje na dźwięki. Słuch w procesie przyswajania mowy ma największe znaczenie. Dziecko najpierw uczy się słuchać, a później mówić. Najpierw uwrażliwiajmy je na różne odgłosy, a później na mowę ludzką.

3.Zwracaj uwagę, czy dziecko podczas snu oddycha nosem. Jeżeli oddycha ustami( nieprawidłowy tor oddechowy) poproś lekarza o ustalenie przyczyny. Bez dobrego oddechu nie potrafimy mówić przez dłuższy czas bez zmęczenia, a oddychanie ustami wpływa na wystąpienie wad wymowy.

4.Zwracając się do dziecka unikaj  spieszczeń , przesadnych zdrobnień.

Mów do dziecka już od pierwszych chwil jego życia. Zawsze reaguj i nawiązuj z dzieckiem rozmowę, zwracaj uwagę, by widziało twoją twarz, będzie wówczas miało okazję do obserwowania ruchu i układu ust.

5.Zadbaj o rozwój ruchowy dziecka, który ma bezpośredni wpływ na prawidłowy przebieg rozwoju mowy.

Zachęcaj dziecko do zabaw ruchowych, angażujących mięśnie całego ciała( m.in. pływanie, jazda na rowerze, rolkach), a także rozwijających sprawność dłoni i paluszków (np. lepienie, klejenie, wydzieranki, nawlekanie koralików, budowanie z klocków). Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia rozwoju mowy, ponieważ ośrodki mózgowe odpowiedzialne za ruch ręki zlokalizowane są tuż obok ośrodków odpowiedzialnych za mowę. Zatem precyzyjne ruchy dłoni, palców, manipulowanie ręką , kontrola wzrokowa i sensoryczna działań wpływa na prawidłowy rozwój mowy.

6. Śpiewaj dziecku piosenki, ucz wierszyków i wyliczanek.

7.Czytaj z dzieckiem książki, opowiadaj bajki – w ten sposób rozwiniesz jego wyobraźnię, wzbogacisz słownictwo, rozbudzisz ciekawość poznawczą, a także usprawnisz uwagę, koncentrację i pamięć.