• Aktualności

      • LAS W SZKLE

      • Klasy 4a i 4b uczestniczyły w warsztatach z tworzenia lasu w szkle, organizowanych przez Centrum artystyczne Warszawa – Sztukarnia. Była to niecodzienna okazja do własnoręcznego stworzenia ekosystemu w szkle.

       Po za tym uczniowie zapoznali się z tym jak funkcjonują rośliny oraz jak należy o nie dbać, co to jest proces fotosyntezy i jak działa ekosystem.

       Było to niepowtarzalne doświadczenie! Wszyscy wyszli zadowoleni z efektów swojej pracy, którą zabrali do domu.

      • KUCHNIA MOLEKULARNA

      • W ramach koła chemicznego uczniowie łączą gastronomię z nauką – doświadczają kuchnię molekularną. Termin „kuchnia molekularna” powstał w 1988 roku w efekcie eksperymentów naukowców – fizyka Nicholas Kurti i chemika Herve This – z różnymi sposobami obróbki żywności.

       Skupia się ona na zjawiskach chemicznych i fizycznych, jakie zachodzą podczas obróbki składników potraw. Kucharze zajmujący się kuchnią molekularną zmieniają konsystencję i wygląd dań, z jednoczesnym zachowaniem pierwotnego smaku potrawy. Klasycznym przykładem takiego zabiegu jest, np. kawior z soku pomidorowego otrzymany metodą sferyfikacji.
       Sferyfikacja soków i napojów przy udziale soli wapnia i roztworu alginianu sodu, polega na wytrąceniu osadu.

       A oto efekty pracy uczniów, którzy stworzyli kawior z soku owocowego. W trakcie zajęć został użyty sprzęt pochodzący z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

      • WYCIECZKA DO FABRYKI KRÓWEK

      • W poniedziałek 21.11 klasy 3a i 2d wybray się na wycieczkę do Fabryki Krówek w Grodzisku Mazowieckim. 

       Uczniowie mieli okazję obserwować proces przygotowania cukierków, zobaczyć jak są ręcznie zawijane w etykiety przez Panie z zakładu produkcyjnego. 

       Każdy uczeń zaprojektował własną etykietę kierując się swoją wyobraźnią. 

       Dzieci samodzielnie pasowały cukierki we własne papierki. Na zakończenie wycieczki każdy otrzymał słodki podarunek. 

       To była bardzonudana wyprawa. 

      • WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ

      • Dnia 17.11.2022r klasa 2c i 2d uczestniczyli w wycieczce do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Pruszkowie, dowiedzieli się o odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy, jaką wykonują strażacy, obserwowali przygotowania strażaków do wezwania.

      • TYDZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W SP8

      • Miniony tydzień upłynął pod hasłem Szkoła Pamięta. W dniach 7-10 listopada nasi uczniowie zaangażowali się w szkolne obchody Święta Niepodległości.
       W poniedziałek (7.11) korytarze szkolne oraz drzwi pracowni lekcyjnych zostały przyozdobione pracami plastycznymi dzieci. We wtorek (8.11) wspólnymi siłami wykonaliśmy mapę Polski, która przybrała tego dnia barwy narodowe - każdy uczeń szkoły miał okazję przykleić swoją odrysowaną dłoń i w ten sposób zostać współautorem pracy zbiorowej. Efekt był imponujący!
       W środę odbył się test wiedzy historycznej dot. Dnia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Laureatami zostali:

       I miejsce Aleksandra Siedlecka

       II miejsce Jan Zarański

       III miejsc Blanka Zimak


       Gratulujemy!


       W czwartek (10.11)  ubrani w odświętny strój galowy oraz w barwy narodowe, tradycyjnie o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki Hymnu Państwowego. 

       To był wyjątkowy czas!
       Dziękujemy!

      • Z WIZYTĄ W KAROLINIE

      • 8 listopada, tuż przed uroczystymi obchodami  święta odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klasy 2d i 3a wybrali się do siedziby zespołu ludowego Mazowsze.

       Celem wycieczki było obejrzenie przedstawienia pt. Fantazja polska- polskie tańce narodowe. Dzieci dowiedziały się czym charakteryzują się poszczególne z nich- oberek, mazurek, kujawiak, polonez i krakowiak. Potem miały okazję zobaczyć pokazy w przepięknej oprawie muzycznej wzbogaconej o niezwykły wygląd sceniczny artystów.

       Widowisko wywołało ogromne emocje wśród publiczności.

      • Zmarł nauczyciel naszej szkoły

      • Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że odeszła Pani Tatiana Tijewska, nasz wieloletni nauczyciel historii.

       W imieniu całej społeczności składamy Rodzinie najszczersze wyrazy współczucia.

       Uroczyste pożegnanie śp. Pani Tatiany Tijewskiej odbędzie się 9 listopada 2022, tj. w środę o godzinie 17:00 w sali A w Domu Pogrzebowym na Gąsinie, ulica Południowa 22.

       W związku z tym, że pochówek nastąpi poza granicami kraju, prosimy o nieprzynoszenie kwiatów.
       Osoby, które czują potrzebę uhonorowania śp. Pani Tijewskiej, prosimy o zasilenie skarbony, która będzie stała w sali w dniu pożegnania. Pieniądze zostaną przeznaczone na przewóz oraz pochówek prochów śp. Pani Tijewskiej w miejscu Jej wiecznego spoczynku.

      • ZAJĘCIA PSZCZELE

      • W dniu 3 listopada 2022 roku dzięki uprzejmości Urzędu Miasta uczniowie klas czwartych mieli okazję wziąć udział w zajęciach pszczelich. Pan Tomasz z pruszkowskiej Pasieki w bardzo ciekawy i interesujący sposób, z ogromnym zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy opowiadał o swojej pasji zdradzając wiele ciekawostek z życia pszczół.

        

      • WIZYTA PRZEDSTAWICIELI STRAŻY MIEJSKIEJ W SZKOLE.

      • Temat bezpieczeństwa jest nieustannie poruszany na zajęciach w naszej placówce. W celu uatrakcyjnienia zajęć nasza szkoła organizuje spotkania z ludźmi, którzy dbają o bezpieczeństwo z racji wykonywanego zawodu. W dniu 27.10. po raz kolejny odwiedzili nas pracownicy pruszkowskiej Straży Miejskiej. 

       W spotkaniu uczestniczyli wychowankowie klas młodszych. Poprowadzono pogadankę z dziećmi na temat „Wiem, jak zachować się w kontakcie z osobą nieznajomą” oraz uczniowie brali udział w odgrywaniu scenek na dany temat. 
       Uczniowie utrwalili i usystematyzowali swoje wiadomości dotyczące właściwego postępowania w przypadku kontaktu z osobą nieznajomą, obcą. Uczniowie zaprezentowali wiedzę w zakresie znajomości numerów alarmowych: do Straży Pożarnej, Policji, Pogotowia Ratunkowego, a dzięki spotkaniu wzbogaciły swoją wiedzę o znajomość kolejnego numeru do Straży Miejskiej, jakim jest 986.
        

      • TYDZIEŃ UCZNIOWSKIEJ SUPERMOCY

      • Już kolejny rok w naszej Ósemce obchodzimy Tydzień Uczniowskiej Super Mocny! Uczniowie i nauczyciele z ogromnym zaangażowaniem włączają się w działania realizowane na terenie szkoły.

       W tym roku wybraliśmy się rakietą do gwiazd! Cele Tygodnia Uczniowskiej SuperMocy: lepsze poznanie siebie, uświadomienie uczniom ich mocnych stron, zaprezentowanie uczniowskich talentów, budowanie poczucia własnej wartości, wzmacnianie własnego pozytywnego wizerunku, integracja zespołu/grupy/klasy. 

       Dlaczego ważne jest, aby każdy znał swoje mocne strony? Bo warto wiedzieć, na czym można oprzeć swój życiowy fundament, na jakie cechy własnego charakteru można liczyć, na jakie umiejętności można postawić, podczas mierzenia się z nowymi zadaniami i różnymi sytuacjami, często trudnymi i stresującymi. Dzięki wiedzy o swoich mocnych stronach możemy precyzyjnie określić swoje możliwości i podołać wyzwaniu.

       Wiedza o mocnych stronach dodaje skrzydeł, unosi, podnosi na duchu - powoduje, że mocno wierzymy w siebie i dużo łatwiej pokonujemy własny strach i stres. Wykorzystywanie swoich mocnych stron, gdy się coś robi całym sercem, gdy się robi to co się kocha, w co się wierzy, do czego jest się stworzonym, sprawia ogromną radość, daje satysfakcję oraz mega wielkie poczucie spełnienia.

        

       Uczniowie klasy 2d wspólnie na lekcji wykonały rakietę oraz kolorowe gwiazdy.


       Uczniowie w czasie pobytu w świetlicy chętnie rozmawiali o swoich mocnych stronach, które zaprezentowali ma zajęciach plastycznych.

       W klasa 2b, tak obchodzono Tydzień Uczniowskiej Superpomocy

      • TO TAKIE PROSTE – ZNAKONOGA

      • Uczniowie z klas IV na zajęciach z techniki wykonywali pracę pt.”Znakonoga”, którą wykorzystają do nauki znaków drogowych. Podczas wykonywania pracy uczniowie uczyli się nawlekać igłę, przewlekać przez kółeczka oraz wiązać supełki. Co okazało się nie lada trudnym zadaniem😊.

       Do pracy wykorzystywali przybory: włóczkę i igły zakupione w ramach Laboratoria Przyszłości.

      • PROJEKT EDUKACYJNY „ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA”

      • Uczniowie klas III-VIII wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji utrwalili tabliczkę mnożenia poprzez zabawy, rozwiązywanie zadań, łamigłówek, „tabliczek szczęścia”, granie w gry planszowe i karty Grabowskiego. Ponadto wybrani uczniowie klasy ósmej sprawdzili znajomość tabliczki mnożenia wśród innych uczniów i pracowników szkoły. W klasach trzecich przeprowadzono turnieje międzyklasowe, a uczniowie klas IV- VIII uczestniczyli w quizie. Podopieczni wykazali się niezwykłą kreatywnością, tworząc rymowanki o wybranych działaniach mnożenia w ramach konkursu matematyczno-literackiego.

       Wyniki rywalizacji w klasach trzecich:

        

       I miejsce – Zofia Dąbrowska kl.3c, Paulina Zaborowska kl. 3d, Dmytro Korobko kl.3c

       II miejsce – Anastazja Walczak kl.3c, Sara Drygas kl. 3b, Aleksander Jaworski kl.3b

       III miejsce - Amelia Murawska kl.3d, Antonina Kamińska kl. 3d.

        

       Wyniki quizu:

        

       I miejsce – Igor Markiewicz kl.5a

       II miejsce – Dominik Mroczkowski kl. 6b

       III miejsce – Anna Zaborowska kl. 5a

       III miejsce – Karolina Biniek kl.7b

        

       Wyniki konkursu matematyczno-literackiego:

        

       I miejsce – Maja Plewko kl. 4c
       II miejsce  – Natalia Tulej kl.4c
       III miejsce  – Dawid Kwiatkowski kl.8d
       III miejsce  –  Szymon Hołownia kl. 6b

                              

       Koordynatorzy projektu: Martyna Hummel, Renata Koperwas, Magdalena Nurkowska

      • SAMORZĄD UCZNIOWSKI

      • 13 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli okazję przedstawić swój program. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu SU:

       Przewodnicząca Samorządu 

       Julia Majka kl.8c

        

       Z-cy przewodniczącej

       Zofia Perowicz kl.8d

       Julia Hejna kl. 8a

       Opiekunem Samorządu jest Marta Markowska.

        

       Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział. Głosującym za wysoką frekwencję, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

        

      • 14 października - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

      • Wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Administracji i Obsługi życzymy wielu powodów do zawodowej satysfakcji, wszelkiej pomyślności, zdrowia, radości z osiągnięć w pracy zawodowej, wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności i powodzenia w życiu osobistym.

       Z tej okazji Uczniowie z klasy 2 i 3 przygotowali piosenkę

       oraz uczniowie z klasy 1:-)

       Piosenki zostały nagrane sprzętem zakupionym w ramach Laboratoria Przyszłości.

       Zapraszamy do obejrzenia! 

      • DZIEŃ DRZEWA

      • Dzień Drzewa wymyślił w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że: Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość. Idea ta spotkała się szerokim odzewem.W Polsce Dzień Drzewa obchodzimy od 2002 roku.

       W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej. Celem programu Święto Drzewa jest zainspirowanie młodych ludzi do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew.

       Aby uczcić tak ważne święto uczniowie klas trzecich z ogromną chęciom i zaangażowaniem zasadzili drzewo na terenie naszej szkoły.