• LAS W SZKLE

• Klasy 4a i 4b uczestniczyły w warsztatach z tworzenia lasu w szkle, organizowanych przez Centrum artystyczne Warszawa – Sztukarnia. Była to niecodzienna okazja do własnoręcznego stworzenia ekosystemu w szkle.

Po za tym uczniowie zapoznali się z tym jak funkcjonują rośliny oraz jak należy o nie dbać, co to jest proces fotosyntezy i jak działa ekosystem.

Było to niepowtarzalne doświadczenie! Wszyscy wyszli zadowoleni z efektów swojej pracy, którą zabrali do domu.

• KUCHNIA MOLEKULARNA

• W ramach koła chemicznego uczniowie łączą gastronomię z nauką – doświadczają kuchnię molekularną. Termin „kuchnia molekularna” powstał w 1988 roku w efekcie eksperymentów naukowców – fizyka Nicholas Kurti i chemika Herve This – z różnymi sposobami obróbki żywności.

Skupia się ona na zjawiskach chemicznych i fizycznych, jakie zachodzą podczas obróbki składników potraw. Kucharze zajmujący się kuchnią molekularną zmieniają konsystencję i wygląd dań, z jednoczesnym zachowaniem pierwotnego smaku potrawy. Klasycznym przykładem takiego zabiegu jest, np. kawior z soku pomidorowego otrzymany metodą sferyfikacji.
              Sferyfikacja soków i napojów przy udziale soli wapnia i roztworu alginianu sodu, polega na wytrąceniu osadu.

A oto efekty pracy uczniów, którzy stworzyli kawior z soku owocowego. W trakcie zajęć został użyty sprzęt pochodzący z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

• WYCIECZKA DO FABRYKI KRÓWEK

• W poniedziałek 21.11 klasy 3a i 2d wybray się na wycieczkę do Fabryki Krówek w Grodzisku Mazowieckim.

Uczniowie mieli okazję obserwować proces przygotowania cukierków, zobaczyć jak są ręcznie zawijane w etykiety przez Panie z zakładu produkcyjnego.

Każdy uczeń zaprojektował własną etykietę kierując się swoją wyobraźnią.

Dzieci samodzielnie pasowały cukierki we własne papierki. Na zakończenie wycieczki każdy otrzymał słodki podarunek.

To była bardzonudana wyprawa.

• WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ

• Dnia 17.11.2022r klasa 2c i 2d uczestniczyli w wycieczce do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Pruszkowie, dowiedzieli się o odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy, jaką wykonują strażacy, obserwowali przygotowania strażaków do wezwania.

• TYDZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W SP8

• Miniony tydzień upłynął pod hasłem Szkoła Pamięta. W dniach 7-10 listopada nasi uczniowie zaangażowali się w szkolne obchody Święta Niepodległości.
              W poniedziałek (7.11) korytarze szkolne oraz drzwi pracowni lekcyjnych zostały przyozdobione pracami plastycznymi dzieci. We wtorek (8.11) wspólnymi siłami wykonaliśmy mapę Polski, która przybrała tego dnia barwy narodowe - każdy uczeń szkoły miał okazję przykleić swoją odrysowaną dłoń i w ten sposób zostać współautorem pracy zbiorowej. Efekt był imponujący!
              W środę odbył się test wiedzy historycznej dot. Dnia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Laureatami zostali:

I miejsce Aleksandra Siedlecka

II miejsce Jan Zarański

III miejsc Blanka Zimak

Gratulujemy!

W czwartek (10.11)  ubrani w odświętny strój galowy oraz w barwy narodowe, tradycyjnie o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki Hymnu Państwowego.

To był wyjątkowy czas!
              Dziękujemy!

• Z WIZYTĄ W KAROLINIE

• 8 listopada, tuż przed uroczystymi obchodami  święta odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klasy 2d i 3a wybrali się do siedziby zespołu ludowego Mazowsze.

Celem wycieczki było obejrzenie przedstawienia pt. Fantazja polska- polskie tańce narodowe. Dzieci dowiedziały się czym charakteryzują się poszczególne z nich- oberek, mazurek, kujawiak, polonez i krakowiak. Potem miały okazję zobaczyć pokazy w przepięknej oprawie muzycznej wzbogaconej o niezwykły wygląd sceniczny artystów.

Widowisko wywołało ogromne emocje wśród publiczności.

• Zmarł nauczyciel naszej szkoły

• Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że odeszła Pani Tatiana Tijewska, nasz wieloletni nauczyciel historii.

W imieniu całej społeczności składamy Rodzinie najszczersze wyrazy współczucia.

Uroczyste pożegnanie śp. Pani Tatiany Tijewskiej odbędzie się 9 listopada 2022, tj. w środę o godzinie 17:00 w sali A w Domu Pogrzebowym na Gąsinie, ulica Południowa 22.

W związku z tym, że pochówek nastąpi poza granicami kraju, prosimy o nieprzynoszenie kwiatów.
              Osoby, które czują potrzebę uhonorowania śp. Pani Tijewskiej, prosimy o zasilenie skarbony, która będzie stała w sali w dniu pożegnania. Pieniądze zostaną przeznaczone na przewóz oraz pochówek prochów śp. Pani Tijewskiej w miejscu Jej wiecznego spoczynku.

• ZAJĘCIA PSZCZELE

• W dniu 3 listopada 2022 roku dzięki uprzejmości Urzędu Miasta uczniowie klas czwartych mieli okazję wziąć udział w zajęciach pszczelich. Pan Tomasz z pruszkowskiej Pasieki w bardzo ciekawy i interesujący sposób, z ogromnym zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy opowiadał o swojej pasji zdradzając wiele ciekawostek z życia pszczół.

• WIZYTA PRZEDSTAWICIELI STRAŻY MIEJSKIEJ W SZKOLE.

• Temat bezpieczeństwa jest nieustannie poruszany na zajęciach w naszej placówce. W celu uatrakcyjnienia zajęć nasza szkoła organizuje spotkania z ludźmi, którzy dbają o bezpieczeństwo z racji wykonywanego zawodu. W dniu 27.10. po raz kolejny odwiedzili nas pracownicy pruszkowskiej Straży Miejskiej.

W spotkaniu uczestniczyli wychowankowie klas młodszych. Poprowadzono pogadankę z dziećmi na temat „Wiem, jak zachować się w kontakcie z osobą nieznajomą” oraz uczniowie brali udział w odgrywaniu scenek na dany temat.
              Uczniowie utrwalili i usystematyzowali swoje wiadomości dotyczące właściwego postępowania w przypadku kontaktu z osobą nieznajomą, obcą. Uczniowie zaprezentowali wiedzę w zakresie znajomości numerów alarmowych: do Straży Pożarnej, Policji, Pogotowia Ratunkowego, a dzięki spotkaniu wzbogaciły swoją wiedzę o znajomość kolejnego numeru do Straży Miejskiej, jakim jest 986.