• Realizowane programy i projekty

            • Laboratoria Przyszłości

            • Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem projektu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

                 

        • Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

          W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i  rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Więcej informacji o projekcie znajduje się TUTAJ>

          Nasza szkoła również bierze udział w programie. Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju praktycznych umiejętności naszych uczniów.

          Dzięki otrzymanemu wsparciu nasza szkoła wzbogaci się o nowoczesny sprzęt: drukarkę 3D z filamentem, długopisy 3D.  Mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami (arduino), aparat fotograficzny z akcesoriami, kamerę, oświetlenie do realizacji nagrań, gimbal, mikroport do łączności bezprzewodowej, mikrofon kierunkowy wraz z nagłośnieniem. Został zakupiony także sprzęt z zakresu robotyki: 4 zestawy LEGO EDUCATION dla klas 4-8 i 10 gier do nauki programowania Scotti GO. Szkoła zakupiła wyposażenie pracowni technicznej oraz stację lutowniczą z gorącym powietrzem, wiertarko - wkrętarka z akcesoriami, bezprzewodowe pistolety do klejenia na gorąco z akcesoriami, apteczki pierwszej pomocy.  Wyposażenie kuchenne: blendery, tostery , gofrownice oraz robot kuchenny z akcesoriami kuchennymi. Uczniowskie zestawy do elektryczności z woltomierzem i amperomierzem, zestaw do budowy atomu.

        • ROK SZKOLNY 2022/2023

          • Laboratoria Przyszłości – wykorzystanie zakupionego sprzętu.

          • Od samego początku roku szkolnego 2022/2023 uczniowie korzystają z zakupionego sprzętu w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Wykorzystywany jest na lekcjach i zajęciach dodatkowych, do tworzenia foto i video-relacji z różnych imprez i  uroczystości szkolnych, ale też i lokalnych.

        • MAJ - CZERWIEC

          UROCZYSTOŚCI SZKOLNE


          Fotorelacja z różnych uroczystości szkolnych z wykorzystaniem aparatu fotograficznego.

          ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

          PIKNIK RODZINNY

           

           

          ZAJĘCIA ŚWIETLICIWE

          Zajęcia z wykorzystaniem długopisów 3D  zakupionych w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Dzieci były zainteresowane metodą działania długopisów oraz zaangażowane w staranne prac. Uczniowie byli bardzo zadowoleni.

          Zabawki z recyklingu z wykorzystaniem kleju na gorąco zakupionego z programu Laboratorium Przyszłości

          EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

          Klasa 3d na zajęciach poznawała zawód krawca i sprawdzała do czego potrzebna jest w tym zawodzie matematyka. Sprawdzaliśmy swoje wymiary, mierzyliśmy kolegów używając centymetrów z programu Laboratoria Przyszłości.

           

          Uczniowie z kl. 2c wykorzystali dostępne narzędzia i materiały do robótek ręcznych zakupionych z projektu Laboratoria Przyszłości. Na zajęciach wykonali prace wyszywane haftem krzyżykowym dla mam z okazji zbliżającego się ich święta.

           

          JĘZYK POLSKI

          Naszą szkołę ponownie odwiedzili bogowie greccy.

          Zdjęcia zostały wykonane aparatem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

           
          KONKURS "DOBRE RADY NA ELEKTROODPADY"

          Przy realizacji zadań konkursowych uczniowie korzystali ze sprzętu  z programu Laboratoria Przyszłości.

           

        • MARZEC - KWIECIEŃ
           
          INFORMATYKA

          W miesiącu kwietniu uczniowie I grupy klasy 8a podczas zajęć informatyki tworzyli projekty z użyciem elementów zestawu  Arduino Mega 2560 zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Korzystając ze specjalnych złączy podłączali do płytki Arduino elementy zewnętrzne m.in: diody LED, silnik, głośnik, rezystor. Uczniowie eksperymentowali z dźwiękiem oraz sterowali silnikiem (załącz - wyłącz, lewo – prawo). Włączali i wyłączali diody wprowadzając je w stan migania. Innowacja wprowadziła uczniów w świat elektroniki.

           

          EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

          Uczniowie klasy 2b wspólnie z wychowawczynią  przygotowali na drugie śniadanie kanapki opiekane w opiekaczu. Po zapoznaniu się z instrukcją obsługi opiekacza uczniowie mieli okazję wykazania się w praktyce. Pod okiem wychowawczyni przystąpili do przygotowywania chrupiących tostów. Na zajęciach wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”, do którego przystąpiła Nasza Szkoła. Wszyscy spisali się wzorowo i ze smakiem skonsumowali chrupiące kanapki.

          ŚWIETLICA

          Zajęcia w świetlicy z użyciem długopisów 3D zakupionych w ramach Laboratoria Przyszłości.

          INFORMATYKA

          Uczniowie na lekcjach informatyki wykorzystując długopisy 3D wykonywali ozdoby świąteczne .

        • STYCZEŃ - LUTY
          CHEMIA

          Z okazji nadchodzących Walentynek uczniowie klasy 4b wykonali i pięknie ozdobili lizaki z izomaltu, o kształcie serca. Natomiast starsi uczniowie z klasy 8d modelowali cząsteczki: dopaminy, serotoniny, adrenaliny oraz oksytocyny, czyli niektóre hormony odpowiedzialne za "poczucie chemii do kogoś".

          Modele cząsteczek były wykorzystywane z pomocy dydaktycznych pozyskanych dzięki Laboratorium Przyszłości.

          EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

          Uczniowie klasy 2a korzystali ze sprzętów zakupionych w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”. Dzieci na zajęciach zrobiły pyszne gofry.

          Zajęcia rozpoczeli od przypomnienia zasad bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym. Następnie uczniowie z pomocą wychowawczyń wsypali wszystkie potrzebne produkty do miski i dokładnie wymieszali za pomocą - robota wielofunkcyjnego, który idealnie połączył składniki ciasta oraz ubił pianę . Kiedy gofrownice była już odpowiednio nagrzana przystąpili do pieczenia. W całej klasie unosił się wspaniały zapach, uczniowie z niecierpliwością czekali, aż gofry będą gotowe. Każdy mógł sam zdecydować z czym będzie jadł gofra, do wyboru był cukier puder i słodki dżem truskawkowy, polewy, frużeliny i inne dodatki.

          Gofry wyszły przepyszne!

          Sprzęt kulinarny również był wykorzystywany podczas imprezy szkolnej WOŚP i podczas balu karnawałowego.

           

           

          CHEMIA

          Modelowanie na lekcji Chemii

          W celu lepszego zrozumienia tematu "Wiązania chemiczne" uczniowie klas 7 modelowali cząsteczki homo- i heteroatomowe. W tym celu wykorzystaliśmy zestawy do budowy struktur chemicznych, pozyskane w ramach projektu laboratoria przyszłości. Modelowanie rozwija m.in. wyobraźnię przestrzenną, pomaga unaocznić wiązania między atomami w 3D. Pod koniec zajęć uczniowie tworzyli własne cząsteczki zgodnie z regułami dubletu i oktetu elektronowego.

           

          EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

          Uczniowie z klasy 2d samodzielnie przygotowały sobie drugie śniadanie korzystając z tosterów zakupionych w - "Laboratorium Przyszłości ".

                        

          KOŁO INFORMATYCZNE

          Na zajęciach pozalekcyjnych z informatyki podczas realizacji projektu Projektujemy i haftujemy korzystano z maszyny do szycia z programu Laboratoria przyszłości. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami BHP oraz zasadami obsługi maszyny do szycia.   Dowiedzieli się m.in. jak nawlec górną i dolną nitkę, jak korzystać z automatycznego nawlekacza do igły oaz jak opuścić i podnieść stopkę. Wykonali swoje pierwsze ściegi na maszynie.

            

           

          KOŁO INFORMATYCZNE

          Programujemy z wykorzystaniem klocków Lego SPIKE Essential, która umożliwia programowanie za pomocą bloków z ikonami i poleceniami słownymi prostego sprzętu — takiego jak inteligentny Hub, silniki, matryca świetlna oraz czujnik kolorów — dzięki czemu nauka przedmiotów STEAM jest interaktywna.

           

            

          KOŁO INFORMATYCZNE

          Długopisy 3D w akcji, mają nieograniczone możliwości.

            

              

                                
        • LISTOPAD-GRUDZIEŃ
          CHEMIA

          W ramach koła chemicznego uczniowie łączą gastronomię z nauką – doświadczają kuchnię molekularną. Termin „kuchnia molekularna” powstał w 1988 roku w efekcie eksperymentów naukowców – fizyka Nicholas Kurti i chemika Herve This – z różnymi sposobami obróbki żywności. Skupia się ona na zjawiskach chemicznych i fizycznych, jakie zachodzą podczas obróbki składników potraw. Kucharze zajmujący się kuchnią molekularną zmieniają konsystencję i wygląd dań, z jednoczesnym zachowaniem pierwotnego smaku potrawy. Klasycznym przykładem takiego zabiegu jest, np. kawior z soku pomidorowego otrzymany metodą sferyfikacji.
          Sferyfikacja soków i napojów przy udziale soli wapnia i roztworu alginianu sodu, polega na wytrąceniu osadu. Efekty pracy uczniów, którzy stworzyli kawior z soku owocowego. W trakcie zajęć został użyty sprzęt pochodzący z projektu „Laboratoria Przyszłości”.

          SAMORZĄD UCZNIOWSKI

          Zakupiony sprzęt grający służy społeczności szkolnej na naszych szkolnych imprezach.

          DZIEŃ ZIEMNIAKA

          TECHNIKA

          Na lekcjach techniki przy realizacji zagadnień dotyczących wypadków i udzielania pierwszej pomocy, uczniowie mieli możliwość zobaczyć zawartość apteczki pierwszej pomocy.

           

            

             

          KOŁO CHEMICZNE

          Model atomu litu wykonany wykonany za pomocą długopisu 3D.

               

          KOŁO INFORMATYCZNE

          Uczniowie uczą się programować przy wykorzystaniu gier edukacyjnych Scottie Go! zakupionych w ramach Laboratoia Przyszłości.

           

            

             

          FIZYKA

          Na lekcji fizyki przy omawianiu zjawiska prądu elektrycznego uczniowie tworzyli obwody z wykorzystaniem dostępnych elementów z Laboratorium Przyszłości. Czas trwania lekcji to 45 min. Zajęcia zostały przeprowadzone w dwóch klasach 8 oraz na kółku fizycznym. Razem 3x 45 min.

            

            

             

          UROCZYSTOŚĆ SZKOLNA

          Za pomocą zakupionego sprzętu  rejestrujemy  uroczystości szkolne.

          SZKOLNE KOLĘDOWANIE

           

        • WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK
          HISTORIA

           

           

          OBCHODY DNIA PAMIĘCI WIĘŹNIÓW OBOZU DULAG 121 I NIOSĄCYCH IM POMOC

          SAMORZĄD UCZNIOWSKI

           DZIEŃ KLAPKA

          EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

           

          R0010088_4.mp4

          MATEMATYKA

           

          PROJEKT EDUKACYJNY „ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA”

          TECHNIKA

          Na lekcji techniki  uczniowie korzystali z przybory do robótek ręcznych: włóczki i igły podczas wykonywania pracy technicznej. Dla niektórych uczniów było to nie lada zadanie:-) 

          TO TAKIE PROSTE – ZNAKONOGA

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 8 w Pruszkowie, ul. Obrońców Pokoju 44
      • 227586893 telefony komórkowe Szkoły: 500 641 804; 500 641 796
      • ul. Obrońców Pokoju 44 05-800 Pruszków Poland
      • W czasie ferii oraz wakacji szkoła jest czynna dla interesantów w godzinach 8:00 - 14:00. W piątki interesantów nie przyjmujemy - jest to dzień wewnętrzny placówki.
    • Logowanie