• Biblioteka

     • Aktualności biblioteczne


     • Bestsellery biblioteki – książki najchętniej wypożyczane

     • ​​​1. Seria książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” autor – Martin Widmark

      Akcja książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” rozgrywa się w szwedzkim miasteczku Valleby. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.     

      W serii ukazało się ponad 20 tytułów.

       

      2. Seria „Dziennik cwaniaczka” – autor Jeff Kinney

      Książki opowiadają o życiu nastoletniego chłopca, Grega Heffleya, który mieszka w Stanach Zjednoczonych, chodzi do gimnazjum, jego najlepszym przyjacielem jest Rowley Jefferson. Greg      w humorystyczny sposób opowiada o swoim życiu i wydarzeniach szkolnych w prowadzonym przez siebie dzienniku.

       W serii ukazało się 18 tytułów.

      3. Seria „Domek na drzewie” – autor Andy Griffiths

      Główni bohaterowie książek, Andy i Terry, mieszkają w 13-piętrowym domku na drzewie, który odwiedzają liczni goście i razem przeżywają liczne przygody na pograniczu rzeczywistości i fantastyki. W każdym kolenym tomie serii bohaterowie rozbudowują domek o 13 pięter.

      Do tej pory ukazało się 11 tytułów.

      4. Nela – Mała Reporterka

      W każdej części serii razem z podróżniczką Nelą poznajemy najbardziej odległe zakątki świata a także wiele ciekawostek o zwierzętach i roślinach, poszerzamy wiedzę na temat osobliwości naszego globu. Książki zawierają piękne fotografie, napisana jest  w przystępny sposób.

      5. Książki o Duni – Rose Lagercrantz

      "Książki o Duni" to historie o uczuciach i przeżyciach bliskich dziecku opowiedziane z jego perspektywy.  Przeznaczone są dla początkujących czytelników nie tylko ze względu na treść ale i formę. Czytanie ułatwiają: prosty język, duża czcionka, przejrzysty układ strony i świetne rysunki Evy Eriksson.”

      6. „Czytam sobie” – trzypoziomowy program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5 – 7 lat

      Poziom 1 – składam słowa

      Poziom 2 – składam zdania

      Poziom 3 – połykam strony ( dłuższe i bardziej złożone zdania)

     • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

     • 2 kwietnia – jak co roku – przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Nie bez powodu w tym dniu obchodzone jest to święto. 2 kwietnia bowiem zmarł Hans Christian Andersen – duński baśniopisarz, jeden
      z najbardziej znanych autorów piszących dla dzieci.


                                                Hans Christian Andersen - Biografia, Ciekawostki, Życiorys - Zyciorysy.info


       Życiorys Hansa Christiana Andersena

      Hans Christian Andersen to pisarz, który znany jest głównie z baśniopisarstwa. Urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense. Zmarł 4 sierpnia 1875 roku w Rolighed.

       Pochodził z ubogiej rodziny. Ojciec jego był szewcem, matka zaś praczką.
       W wieku 11 lat stracił ojca, kilkanaście lat później zmarła jego matka. Miłość
       do baśni wszczepiła w pisarza babcia, która snuła dla niego opowieści. Kilka motywów z jej historii Hans Christian wykorzystał w swojej twórczości.

      W 1819 roku Hans Christian Andersen wyjechał do Kopenhagi. Marzyła mu się wtedy kariera aktorska. Rozpoczął naukę w szkole baletowej w Kopenhadze. Próbował swoich sił na deskach teatru, ale nie został dobrze przyjęty. Następnie został śpiewakiem, ale zakończył karierę po mutacji głosu. Jego trud, poświęcenie i wytrwałość zostały dostrzeżone przez króla Fryderyka VI, który zafundował mu stypendium, dzięki któremu ukończył szkołę. Udało mu się również zagrać w sztuce Miłość na Wieży Mikołaja. Zaczął pisać sztuki teatralne – część cieszyła się powiedzeniem, część okazała się klęską.

      Hans Christian Andersen kochał podróżować. Zwiedził prawie całą Europę. Był człowiekiem wrażliwym. Miał wielu sławnych znajomych m.in Charlesa Dickensa, Adama Oehlenschlagera, Wilhelma Karla Grimm oraz Jacoba Ludwiga Karla Grimm.

      Pisarz debiut literacki miał w 1822 roku. Wydał wtedy zbiór utworów Młodzieńcze próby. W swoim dorobku literackim ma wiele baśni, opowiadania, wiersze, powieści i sztuki teatralne. Do najbardziej znanych powieści należą: Improwizator, OT i Tylko grajek.

      Początek kariery baśniopisarskiej Andersen nie traktował przyszłościowo. Myślał, że to okres przejściowy w jego twórczości. A to właśnie baśnie przyniosły mu największą sławę i do dziś dzieci i dorośli chętnie po nie sięgają. Pierwszy ich zbiór ukazał się w 1835 roku. Kolejne tomy były wydawane aż do 1872 roku. Baśnie przetłumaczono na ponad 80 języków. Do najbardziej znanych zaliczamy: Brzydkie kaczątko, Calineczkę, Dziewczynkę z zapałkami, Dzikie łabędzie, Królową Śniegu, Księżniczkę na ziarnku grochu, Małą Syrenkę czy Nowe szaty króla.


      Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci ustanowiony został w roku 1967,
       a więc ponad pięćdziesiąt lat temu. Od tamtej pory rokrocznie organizatorem uroczystości jest inny kraj. Projektowany jest z tej okazji plakat oraz przesłanie, którego autorem jest w każdym roku kto inny. Polska pełniła taką rolę w roku 1979.

      Święto ma na celu uwrażliwienie rodziców i dzieci na rolę książki w ich życiu. W wielu krajach organizowane są w szkołach, bibliotekach, ośrodkach kultury spotkania z twórcami książek dla dzieci oraz inne wydarzenia promujące książki i czytanie.

      Z okazji Dnia Książki przygotowaliśmy kilka ciekawych filmików i zadań. Serdecznie zapraszamy szczególnie najmłodszych  czytelników do zabawy i życzymy powodzenia.

      Linki do pobrania: 

      Filmik „Jak powstaje książka”

      Filmik "Historia książki"

      Filmik ,,Brzydkie kaczątko” na podstawie baśni H. Ch. Andersena


      Quizy, krzyżówki, wykreślanki online:     

      https://learningapps.org/396414

      https://learningapps.org/12798475

      https://learningapps.org/9814539

      https://learningapps.org/17196084

      https://learningapps.org/4016487  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 8 w Pruszkowie, ul. Obrońców Pokoju 44
   • 227586893 telefony komórkowe Szkoły: 500 641 804; 500 641 796
   • ul. Obrońców Pokoju 44 05-800 Pruszków Poland
   • W czasie ferii oraz wakacji szkoła jest czynna dla interesantów w godzinach 8:00 - 14:00. W piątki interesantów nie przyjmujemy - jest to dzień wewnętrzny placówki.
  • Logowanie